Bizim İzimiz – gezi notları

Selanik’te nerede yiyelim?

Selanik’te nerede yesek?

Ne diyelim kardeşim! Allah herkese böyle dert versin 🙂

Derman için pastacılıkla girelim konuya. Yunanlılar da tatlıya bizim kadar meraklı ve onlar için de lezzet, sağlıktan önce geliyor kesinlikle. Tatlıya acımıyorlar ve günün her saati yenebiliyor, fakat restoranların tatlı mönüsü kabarık değil; müşteriye hayır dememek için konan bir-iki top dondurma, ballı yoğurt, şanslıysanız ev baklavasından başka seçenek yok gibi. Ama pastaneler yıkılıyor. Özellikle milföy hamurundan muhteşem tatlılar yapıyorlar. Zaten tatlı da, restoranda değil pastane ve cafelerde tüketiliyor.

Terkenlis Pastanesi selanik

Terkenlis Pastanesi

Selanik’te ilk mabedimiz Terkenlis pastanesi. Bu işletmenin, şehirde 17 şubesi var. Uzmanlık alanı envai çeşit paskalya çöreği. İlginizi çekmese bile sadece göz zevki için birini ziyaret etmeye değer. En bilinen şubesi Aristoteleus meydanında (bu aynı zamanda en kalabalık şubesi), ama sakin bir yerdeki şubesini bulursanız daha fazla keyif alırsınız (Google Maps’de Terkenlis yazın). Kahve siparişinizin yanında bir dilim çörek de ikram ederler.

Trigona Elenidis Pastanesi Selanik

Trigona Elenidis Pastanesi

İkinci tatlı adresimiz Trigona Elenidis. Elenidis ailesinin icadı olan bu tatlı gerçekten Selanik’e özgü, doğum yeri burası, doğum tarihi 1960.  Perhizi filan unutup mutlaka bir tane yemeniz lazım. Bir tür krema dolu baklava ve muhteşem bir lezzet. Orijinal pastanesi “Dim. Gounari 13”  de (Gmaps’e aynen bunu yazın). Ha bir de buraya yürüyerek gidin, araç problem olur.

Gelelim restoranlara:

Selanik’te her keseye ve zevke uygun seçenek var. Ödeyeceğiniz miktar, iki kişi için – füzyon restoranlar hariç- 30-60 Eur arasında olur. Rehber kitapların yazdığı ve reytingi yüksek olan tüm restoranlar iyi aslında.  Ama genel olarak şu bilgileri kılavuz alabilirsiniz:

Şehrin merkezi olan Aristoteleus caddesinin yukarı tarafında (Egnatia caddesi) otobüs duraklarının olduğu bölgedeki restoranlar özellikle akşamları hep kalabalıktır. Bu yönüyle sizi çeker, ama çoğu turistiktir. Bir de canlı müzikle müşteri çekmeye çalışırlar. Pek tavsiye etmem.

Selanikin salaş meyhaneleri (sol Bazagiazi, sağ Mirovolos Smirni)

Selanik’in salaş meyhaneleri (soldaki Bazagiazi, sağdaki Mirovolos Smirni)

Aynı meydana yakın, Modiano pazarı ve etrafında çok özgün, salaşlık sınırında, ama süper lezzetler bulabilirsiniz. Mirovolos Smirni (zaten adından anlayacağınız gibi İzmir’li) ve Bazagiazi, bu restoranlardan bazı örnekler ve köklü işletmelerdir.

Meydanın denize yakın kısmında Tsimiski caddesi (bizdeki Bağdat cad.) var. Bu bölgedeki restoranlar füzyon mutfağından prim yapmaya çalışırlar. Vatanında kalamar tavaya 20Eur yazarlarsa dayak yiyecekleri için, ‘patlıcanlı fantarfinfon yatağında kalamar’ yazarlar. İlginizi çekiyorsa gidin, bayağı Türk müşterileri de var (!), ama bizi açmadı, bu yüzden tavsiyemiz yok.

Selanik Full tou meze menüsü çok zengin, ouzo büfesi de öyle

Full tou meze menüsü çok zengin, ouzo büfesi de öyle

Limana yakın Ladadika bölgesi bir efsanedir, yalnız dikkatli olun burada turist kapanları da var, gerçekten güzel restoranlar da. Bunu menüden anlayabilirsiniz; spagetti bolonez veya parmesanlı roka gibi (anti Yunan) seçenekler varsa kaçının. Buradaki Full tou meze gerçek bir yemek mabedidir, türkçe mönüsü vardır ve Türkler iyi bahşiş bırakıp, masayı kıtlıktan çıkmış gibi donattıklarından neredeyse Selanik’li müşterilerden daha çok sevilirler. Katouni 9 da, eski bir antrepo olan Kazavitis‘i de (eski adı Taverna 1901) kesinlikle hem mutfağı, hem müziği için tavsiye ederiz.

Selanik kitchen bar

Şehrin en güzel mazaralı barı: Kitchen Bar

Tüm bunların haricinde, akşamüzeri şehir ışıklarını deniz tarafından seyretmek için Ladadika’nın deniz tarafında eski liman içinde bulunan Kitchen bar‘ a muhakkak gidin. (Yemek adresi değil, aperitif için). İlgilenirseniz aynı liman üzerinde modern sanatlar ve sinema fotoğraf müzesi de var.

Bölge odaklı olmayan tek adreslere gelince:

Tsinari (Çınaraltı restoran)

Tsinari (Çınaraltı restoran)

Türk mahallesinde bulunan ve aslında eski bir Türk kahvesinden devşirme Ouzeri Tsinari hem çok özgün bir mekan, hem mutfağı iyi (Alexandras Papadopoulou 74).

Güneşli bir havada deniz kenarında, çoğunlukla Selanikliler’in gittiği Triaktis Taverna ise öğle vakti deniz ürünleri için, şehir gürültüsünden uzak, ideal bir seçenek. Yürümek için oldukça uzak (kordon boyundan havaalanı yönünde yaklaşık 4km.), gidiş ya da dönüşte taksi kullanabilirisiniz.

Selanik Triaktis Psarotaverna (balık tavernası)

Triaktis Psarotaverna (balık tavernası)

Tekrar şehir içine dönersek, Ouzeri Melathron (Karipi 21) trafiğe kapalı bir yol içinde oldukça sakin ve lezzetli bir adres, akşamları canlı bouzuki de var. Aristoteleus meydanında, keşmekeşten uzak To Ouzeri Tis Aristoteleus iç avluya konumlanmış bir vaha gibi (Aristoteleus 8).

Karnımız doydu artık, nerede eğleniriz onu anlat diyorsanız:

Gece vakti barlara güneş gözlüğü ile giden ahaliyi gördüğünüzde şaşırmayın. Burada eğlence en erken gece 12′ de başlar sabaha kadar devam eder (güneş gözlükleri imaj için değil yani, sabah güneşinden korunmak için).

Eğlencenin en popüler adresi de Ladadika bölgesidir. her sokakta farklı bir bar ve gece klubü var. Bu mekanların çoğunda giriş ücreti alınmaz. Fiyatlar; bira 3Eur, Mohito vs. kokteyller 5-8 Eur civarındadır. Grubunuzda, gece eğlenceden sonra acıkan varsa, Ladadika mükemmeldir. Sabaha kadar (ayran hariç) her tür dürüm vs. bulabilirsiniz.

Melathron 1901 Selanik

Soldaki ‘Melathron’ girişi, sağdaki ‘1901’ canlı müzik

Ayakta eğlence istemiyorsanız, tarz mecburen canlı bouzouki ve rembetiko’ya kayar. Bunun için de iki alternatif var: yemek yediğiniz restoranı canlı müzikli seçebilir veya yemekten sonra konsere gidebilirsiniz. İlki için iyi seçenekler yukarıda bahsi geçen ‘Melathron’ ve ‘1901’ dir. İkisinde de turistik olmayan, kaliteli bouzouki var.

Gece klubü tarzına geçerseniz girişler ücretlidir (50-100 Eur arası). Sanatçıya göre değişir; Remos, Alexiou, Mpasis gibi bir sanatçıyı fiyata dahil ½ şarap ve meyve eşliğinde dinler, sağlam eğlenirsiniz. Bu tarz için sabit bir yer yok. Gittiğiniz dönemde var olan gösteriyi otel resepsiyonundan öğrenmek en doğrusu. Bu mekanlarda muhabbet en erken gece saat 1’de başlar.

Ne içelim?

Yazının bu bölümü, “ben rakıdan başka bir şey içmem” demeyenler için. Milli içki ouzo’nun anavatanı Midilli Adası’dır. Dolayısıyla marka olmuş ‘Plomari’ ve ‘Barbayanni’ yi Yunanistan’da her yerde bulabilirsiniz. Yerine, Selanik civarı kökenli ‘Ouzo7’, ‘Magia’ (yumuşak) veya ‘Babatzim’ (evet Babacım ın Yunancası) ‘Tsantali’ (ki bu da bizden göçen Çantalı Ailesi’ nin kurduğu fabrikadır) tadın. Bu son ikisi daha serttir. ‘Tsantali’ aynı zamanda şarap ve retsina (reçine şarabı) da üretmektedir.

Selanik bölgesinin ouzoları

Selanik bölgesinin ouzoları

Bu arada rakı tadı arayan Türkler, mutluluğu Barbayanni blue serisinde buluyor ve birçok restoranda var. Ama şunu da belirtmemizde yarar var; rakının gerçek karşılığı tsipuro’dur, sadece üzüm alkolünden üretilir. Yunanistan’da nadiren dijestif olarak içilir (aslında ucuz olduğu için çok rağbet görmez, hatta içenler hafif kıro muamelesi görür). Ouzo’ nun alkolü önemli değildir, kullanılan otlar ve anason miktarı lezzeti belirler. Dolayısıyla Ouzo’yu rakı tadı aramak için içip boşuna uğraşmayın. Biri elma, biri armut, kafanız iyiyken anca benzerler : ) .

Kali orexi! (Afiyet olsun!)

Bu arada amaç sadece yemek değilse Selanik gezisi için bu yazımıza da bakın.

7 üzerine düşünceler “Selanik’te nerede yiyelim?

 1. Aysel

  Çok güzel anlatılmış, özellikle turistik yerlerin dışında olanlar ve salaş yerler ilgimi çekti. Selanik olup da müzik olmaz mı.Yemek ve müzik bir arada olanlar da ilgimi çekti. Özellikle rebetiko, hüznün ve çoşkunun müziği, yanında uzo da olunca…Fiyat yönüyle açıklamalar da iyi olmuş, seçimdeki tereddütleri kaldırır. Selanik anne tarafımın memleketi, dedemden çocukken dinlerdim, muhakkak gidicem, geç bile kaldım. Bu tavsiyeler çok işime yarayacak teşekkürler.

  1. Demet

   Teşekkürler Aysel hanım. Şimdiden iyi gezmeler, iyi eğlenceler. Başka sorunuz olursa biz burdayız.

 2. Arzu

  Merhaba çok güzel anlatmışsınız teşekkürler bizde nisan 2018 de selanik e bir gezi planlıyoruz merak ettiğim haftaiçi de müzikli eğlenceli bir taverna bulabilir miyiz? Çok teşekkürler

  1. Cem Yazının Yazarı

   Evet bulabilirsiniz. Yunan eğlence kültürü bizimkinden tamamı ile farklı. Bizde taverna müziği ya çingeneler ya da kadrolu “sanatçı” lar tarafından icra edilirken, Yunanistan’da bu işi çoğunlukla amatör müzisyenler yapıyor. Profesyoneller ise saat 01 den sonra müzikhollerde sahne alıyor. Dolayısı ile taverna eğlencesi Cuma, Ctesi ile sınırlı değil. Haftanın her günü bulabilirsiniz. Sadece müzikholler hafta sonu açık olur. Hatta tavernalar arasında şöyle bir dayanışma bile var: aynı bölgede olanlardan hergün sadece biri canlı müzik çağırır, böylelikle ekmeği eşit bölüşürler : )
   Bulmak için ise en doğru yöntem, otel görevlisine sormak. Gençler bu tür eğlenceden pek haz etmediği için etraftaki esnaftan, kalender görünümlü birine sorsanız da olur.
   İyi eğlenceler ve gezmeler…

 3. poyraz

  Çok teşekkür ederim bütün yazılarınızı soluksuz okudum.Bir çoğuna gittiğimiz halde yeniden gitme isteği doğdu içimizde.yakın zamanda atinaya bir yolculuğumuz olacak burası hakkında yazınızı göremedim olsaydı çok iyi olurdu bizim için belki tavsiyede bulunabilirisiniz diye düşündük tabi tecrübe ettiğseniz yada bizden önce belki gidersiniz.:))

  1. Cem Yazının Yazarı

   Biz teşekkür ederiz yorumunuz için. Atina’da lezzet durağı olarak 2 tavsiyemiz olabilir. İlki Arnavutköy göçmeni bir ailenin işlettiği, Pire’ye yakın Thalassinos (Lisikratous 32), tipik bir deniz ürünü tavernası. Diğeri, genç nüfusun uğrak yeri olan Gazi bölgesinde, Sardelles (Persefonis 19).
   Keyifli seyahatler : )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.