Levanto-Monterosso, yolun yarısı

Cinque Terre’nin Yaşam Damarları Patikalar

Cinque Terre’nin coğrafi koşullarından ötürü patikalar, yıllar boyu bu beş şehri birbirine, şehirleri de bölgenin iç kesimlerine bağlayan tek ulaşım yolu olmuş. Yıllarca ticaret dahil her tür ihtiyaç için kullanılan ve sayıları günden güne artmış olan bu patikalar, bugün bu coğrafyayı gezmeye gelenlere, dağ rotası, bağ rotası, sahil rotası gibi birçok  tematik yürüyüş rotaları sunuyor. Bunlardan en popüler olanı ise, 5 şehri sahilden birleştiren, dört etaptan oluşan, toplam uzunluğu 12 km olan ‘Trail# 2’, ‘Blue Trail’ ya da İtalyanca ismiyle ‘Sentiero Azzurro‘ dedikleri sahil rotası. Bu parkuru güneyden, yani Riomaggiore’den başlayıp kuzeyde Monterosso’ya doğru yürümek de mümkünken, biz Levanto’da kaldığımız için, kuzeyden güneye doğru yürüdük.

 

Vernazza-Corniglia yolu

Bu rota üzerindeki parkurlar ücretli olduğundan (evet yürümek de parayla ) Cinque Terre Card almanız şart (daha ekonomik). Yürüyüş için en uygun aylar, havanın nispeten ılıman olduğu ve turist kalabalıklarının henüz akın etmediği Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim ayları. Dönemsel olarak bazı yollar- özellikle sonbahar ve kış aylarında- yağmur ve toprak kaymaları yüzünden kapalı olabiliyor. Yürümeden önce bilet gişelerinden hangi yolların kapalı olduğunu mutlaka kontrol edin.

2011 yılında bölgede yaşanan sel felaketinden sonra ise bu rota üzerindeki bazı parkurlar hala onarılamamış ve o günden beri mütemadiyen kapalı. Bunlardan biri, en kısa ve romantik parkur olmasıyla ünlü, Riomaggiore-Manarola arasındaki ‘Via Dell’Amore’, diğeri ise Corniglia-Manarola sahil parkuru. Biz de bu ikisinin kapalı olması sebebiyle bu dört etaptan yalnızca Monterosso-Vernazza ve Vernazza-Corniglia arasını yürüdük. Yürüdüğümüz diğer iki parkur ise ‘ Blue Path ‘ dahilinde olmayan Levanto-Monterosso sahil yolu ve Corniglia-Manarola dağ yolu oldu.

Levanto – Monterosso:

Yol uzunlugu: 7 km, Süre: 4 saat

Levanto sahili

Bu yolun Cinque Terre şehirlerini bağlayan diğer yürüyüş yollarından farkı, Trail#2 dahilinde olmadığı için ücretsiz olması. Levanto şehrinin içinden geçip de sahile çıktığınızda, sola doğru uzanan sahil yolu yavaş yavaş eğim kazanıyor. Tabelaları takip ederek yürüyüş yolunun girişini kolayca bulabiliyorsunuz. Makul zorlukta olmasına rağmen turist kalabalığının rağbet etmediği bir parkur, oldukça sakin ve huzurlu; yol boyunca neredeyse bizden başka yürüyüşçüye rastlamadık. Özellikle başlangıçtaki ve bitişindeki eğimden dolayı biraz efor gerektiriyor. En tepe noktasının denizden yüksekliği yaklaşık 300 metre. Yol hep denize paralel ilerliyor; Akdeniz’in engin görüntüsü siz yükseğe çıktıkça daha büyüleyici hale geliyor.

Manzaraların tadını çıkartarak uzun süre yürüyüdükten sonra ufukta tüm şehirlerin aynı anda göründüğü, diğer parkurların hiçbirinde mümkün olamayacak bir açıya ulaşıyorsunuz.

Beş şehrin aynı anda göründüğü panoramik açı, Levanto-Monterosso yolu

Bu noktadan sonra yavaş yavaş deniz seviyesine doğru inmeye başlıyorsunuz ki işte burada Monterosso’ya yaklaşıyor olma sevincini insanın kursağında bırakacak kadar çok sayıda yüksek, taş basamak çıkıyor karşınıza. Geride bıraktığınız kilometrelerce yolun yorgunluğu üzerine de bacaklar artık sizinle işbirliği yapmak istemiyor. Bu parkurun inişi en zorlu kısmı idi, ama yine de zorluğuna rağmen bu seyahatteki  en favori iki yürüyüşümüzden biri oldu. ( Diğeri Corniglia- Manarola parkuru)

Monterosso- Vernazza

Yol uzunlugu: 3.6km, Süre: 2 saat

Monterosso- Vernazza parkuru Cinqueterre’nin en popüler yürüyüş rotası. Monterosso tren istasyonundan çıkar çıkmaz sola doğru yürüyüp eski şehire ulaşınca deniz kenarından doğru yükselen yolu görüyosunuz. Kısa bir süre sonra yaklaşık 700 basamak olduğu söylenen yokuş yukarı merdivenli yol size ‘Maceraya hoşgeldiniz!’ diyor. Biraz zorlu başlayan parkur bazı noktalarda oldukça daralarak (iki kişinin yan yana geçemeyeceği kadar) toprak ve taş patika şeklinde düzleşerek devam ediyor.

Monterosso-Vernazza yol başlangıcı. Arkada Monterosso eski şehir.

Daralan geçitler dahil parkur oldukça emniyetli. Popülaritesi sayesinde çok fazla yürüyüşçüyle karşılaşıldığından neredeyse tüm yol karşılıklı birbirine yol vermeler, selamlaşmalarla geçiyor. Ortalama bir tempo ile yürüyüş uzunluğu iki saati bulsa da siz her bir yandan etrafı saran üzüm bağlarının, zeytinliklerin, limon ve adını bilmediğimiz türlü türlü ağaçların, kuş cıvıltılarının tadını çıkarmak için gönüllü olarak süreyi uzatabilirsiniz.

Yürüyüşün sonuna doğru bir yamacın ucundan Vernazza güzel yüzünü göstermeye başladığında fotoğraf çılgınlığı da başlıyor.

Bu parkuru özellikle merdiven çıkmak yerine inmeyi tercih edenler ters yönde yürüyor, fakat bir gün önceki Levanto-Monterosso yürüyüşünden edindiğimiz tecrübeye göre çok sayıda basamak inmek, çıkmaktan daha zor ve yorucu. Şayet Vernazza’dan Monterosso’ya yürümeyi tercih ederseniz, gözden kayboluncaya kadar arkanıza dönüp dönüp Vernazza’nın güzelliğine bakmayı unutmayın.

Monterosso-Vernazza yol bitiminden
Monterosso-Vernazza yürüyüş bitiminden Vernazza

Vernazza-Corniglia

Yol uzunlugu: 3.4km, Süre: 1,5 saat

Vernazza’da şehrin (ana caddenin) tam orta yerinden başlayan, ‘Corniglia’ oklu tabelanın peşine takılıp , daracık sokaklardan geçeceğiniz, yine başlangıçta pek çok sayıda merdivenle performans sınayan bir parkur.

Vernazza ana cadde, solda Corniglia tabelası

İlerledikçe çok zorlayıcı olmamakla birlikte inişli çıkışlı noktaları var. Yol genel olarak düz bir patika şeklinde, yemyeşil, üzüm bağları ve deniz manazarasıyla çevrili. Bir önceki Monterosso-Vernazza parkuruna göre daha az insanla karşılaşacağınız nispeten sakin bir parkur. Corniglia’ya giriş noktasında bilet kontrolü yapılan bir kiosk var; bizim ilk bilet kontrolümüz bu noktada yapıldı.

Vernazza Corniglia yürüyüş yolu üzerinden görüntü
Vernazza – Corniglia yürüyüş yolu. İlk tırmanışın sonundan Vernazza.

Vernazza-Corniglia yolu

 

Corniglia – Manarola ( 587, 586 & 506 no’lu yollar)

Yol uzunlugu: 5.8 km, Süre: 3 saat

Corniglia-Manarola dağ yolu üzerinde orman

Bizim için yürüdüğümüz ilk üç parkur bir yana, Corniglia-Manarola parkuru bir yana diyebiliriz. 2011 yılındaki sel felaketinin ardından heyelan dolayısıyla kapanan yürüyüş yollarından biri de Corniglia-Manarola arasındaki sahil yolu olmuş. Aslında oldukça kısa ve kolay olduğu söylenen bu kapalı yolun alternatifi ise bir o kadar uzun ve zorlu, ama yürümeye değecek güzellikte olan 587 no’lu parkur. Diğer parkurlar için bir sağlık probleminizin olmaması yeterli iken, bu parkurun özellikle ilk yarım saatlik tırmanış kısmı için biraz kondisyonunuz olsa iyi olur.

 

Parkur Corniglia’nın içinde, kilisesinin yanındaki merdivenli yokuş ile başlıyor. İlk 500 metrede tüm irtifayı kazanıyorsunuz. Yolun geri kalanı ise yer yer yükseltiler, eforlu kısa süreli çıkışlar olsa da genelde düz, toprak patika şeklinde devam ediyor.

Corniglia - Manarola yürüyüş yolu üzerinden
Corniglia – Manarola arası zorlu tırmanıştan Corniglia

Zorluğu ve uzunluğu nedeniyle az tercih edilen bir parkur olduğu için yol boyunca neredeyse 10 taneden fazla yürüyüşçü görmedik, bir başka güzelliği de buydu bizim için. İtalya denince aklımıza ilk gelen şeylerden biridir İtalyan şarapları. İşte bu parkurun en etkileyici kısmı, yolun büyük çoğunluğunun bazı ünlü İtalyan şaraplarının yapımı için kurulmuş bağların ortasından geçiyor olması. Ulu ağaçların gölgelediği bir ormanın içinden yürürken, biraz sonra bakmışsınız halı misali tepeleri örten üzüm bağlarının içindesiniz.

Corniglia Manarola teraslar
Corniglia – Manarola yolu üstünde teraslar, ve uzaktan görünen Manarola

Muntazam biçimde teraslara bölünmüş sarı-yeşil bağlar, toplanan üzümleri yamaç boyunca taşımaya yarayan teleferikler…Öyle gözle görülebilen bir özen ve ince hesap var ki hayran kalıyorsunuz.

Tabii patikalar yürüyüş için tasarlanmadığından, bağların arasındaki geçişler zaman zaman iyice daralıyor ve engebeli hale geliyor. Sonra bağlar bitiyor permakültür bahçeleri başlıyor, kendi bostanını yapmış üç beş taş ev çıkıyor karşınıza. Bir süre daha yürüdükten sonra Volastra köyüne ulaşıyorsunuz. Burada sonsuz sayıdaki basamaklı inişin ardından yol asfalttan devam ederek kısa süre içinde sizi Manarola’ya ulaştırıyor.

Manarola şehir
Günbatımında Manarola’ya varış ile mutlu son…

Dikkat!

⦁ Yürüyüşler esnasında şehirlerden uzaklaştıkça medeniyetten de uzaklaştığınız için su ya da yiyecek bulabileceğiniz herhangi bir bakkal/market/çeşme vs yok. Yola çıkmadan önce çantanıza biraz su ya da ufak tefek atıştırmalık birşeyler almanızda fayda var.

⦁ Yollar çoğu zaman toprak patika, küçük kaya tırmanışları, taş basamak tipinde olduğu için ayağınızı ve bileklerinizi koruyan sağlam ayakkabı giymeniz şart. Terlikle, topuklu ayakkabıyla, makosenle vs yürümeyi düşünmeyin bile. Altı kalın ve sağlam spor ayakkabı ya da hazırda varsa trekking ayakkabınızı götürün.

⦁ Parkurlarda yürürken kırmızı-beyaz işaretleri takip ederek ilerlemeniz gerekiyor. Kaybolmamak için mutlaka elinizde bir yürüyüş haritası olsun. Dönem dönem bazı parkurların, hava şartlarına bağlı olarak kapalı olabileceğinden bahsetmiştik. Yürümeye niyetlendiğiniz parkurun açık olup olmadığını önceden mutlaka kontrol edin.

İyi Yürüyüşler!

Cinque Terre yazısına dön…

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir