Dromos Taverna (Girit)

Yunanistan’da nerede yemeli ?

Dromos Taverna (Patsos Girit)
Drimos Taverna (Patsos – Girit)

Biz Türkler, çok alışkınız şu tip tanımlara; “Dürümün en iyi 10 adresi!” veya “Yemeden geçilmeyecek 20 lezzet!”. Aynı yaklaşımı Yunan adalarında veya ana karada uygulayıp, böyle bir sıralama yapmak pek mümkün değil.

Evet, ünlü olan veya birkaç tabağı ile öne çıkan yerler var, ama genelde- çok turistik bir yerde değilseniz- restoran ve yiyecek kalitesi bakımından sıralama yapacak kadar büyük fark yok. Farklılık; mekanın dekoru, servis ve ürünlerin sunumunda.

Fiyatlar açısından da, en üst kategorideki %10 luk kesimi (füzyon mutfağı ya da popüler mekanlar) bir tarafa bırakırsanız, çok farklılık göremezsiniz. Şöyle örnekleyelim: bir porsiyon Tzatziki’ye (sarımsaklı süzme yoğurttan cacık ) Yunanistan genelinde en az 3, en fazla 5 Eur ödersiniz. Aynı ölçü, kalamar tavada 10-14 Eur arasında olur.

Genel olarak bir hesap değerlendirmesi yapacak olursak; iki kişilik bir masanın normal hesabı, 2-3 soğuk, 2 sıcak ve efendi tüketilen alkol ile (20lik ouzo ya da sürahi açık şarap)  45-60 Eur olur. Bunun üzerinde bir hesap, bu ülkede (özellikle adalarda) pahalı sayılır. Bu açıdan, bazı gezi notlarında “İki kişi 80 Eur verdik, çok ucuzdu” gibi yorumlara üzülüyorum. (Bizim memlekette kazıklanmaya çok alıştığımızdan olabilir mi acaba?)

O halde restoranımızı nasıl seçeceğiz? Öyle ya, madem hepsi aynı! Girelim o zaman herhangi birine?!

O kadar da değil, yine de değerlendirilecek birtakım kriterler var. Seçim yaparken biz, genelde yerli müşterinin varlığını baz alıyoruz; yani Yunanlı olduğuna kanaat getirdiğimiz müşterilerin çoğunlukta olduğu yerlere bakıyoruz. Ama böyle yapacaksanız, önemli bir sıkıntı var; özellikle tatil mekanlarında, öğlen saat 2’den, akşam saat 9’dan önce yerli müşteri göremezsiniz. O saatten önce hayatta gelmezler. Biz, akşam yemeğine gece 12’de geleni bile gördük, restoran da kuzu kuzu kabul etti.Evet, son derece sağlıksız, ama ahalinin yaşam temposu bu şekilde. Zaten bir süre sonra siz de alışıyor ve geç yemeye başlıyorsunuz ister istemez.

Bir diğer kriter; resimli, rengarenk menülü tabelalar ve panolar. Bu tür restoranlardan özellikle uzak durmaya çalışıyoruz. Haydi birkaç resme kadar tamam, ama adam spagettinin veya çipuranın da fotoğrafını koyuyorsa, ya müşteriyi aptal sanıyor, ya da gerçekten ön plana çıkaracak bir malı yok!

Son olarak da dış görünüm ölçütü var; bir aile tarafından işletilen, (genelde ebeveynler mutfakta, gençler serviste) temiz mekanlar tercihimiz.

Tripadvisor ya da Google tavsiyelerini ise sadece büyük şehirlerde kullanıyoruz. Böyle yapacaksanız yorum yazarlarına dikkat edin. Mükemmel ya da çok kötü restoran yorumunu yapan şahsın, sadece 1-2 mekan yorumu varsa, ya ahbap çavuştur, ya da hasım; dikkate almayın. Türk, İtalyan, Fransız, Yunan yorumlarına daha çok güvenin. ( Evinde soğanla haşlanmış patatesi yemek sanan İngiliz’in “best food ever”  filan gibi yorumlarına gülüyorum şahsen)

Gelişen turizm ile farklar ortadan kalkmakla birlikte, Yunanistan’da restoranlar değişik kategorilerde olabiliyor. Ana kategoriler; Ouzeri, Mezedopoulio ve Taverna. Ouzeri ve Mezedopoulio birbirine yakın kavramlar. Bizdeki meyhane tarzına karşılık geliyor. Adlarından da anlaşılacağı gibi, biri uzocu, diğeri mezeci. Bazı tabelalarda ikisini de yan yana bulabilirsiniz. İşin aslına bakarsanız, ouzeride sadece ouzo söylersiniz, yanına mutfakta o an olan atıştırmalıklar siz söylemeden gelir. Mezecide nevaleyi kendiniz seçersiniz. Ama bugün, bu kavramlar yok olmak üzere imiş (Yunanlılar böyle söylüyor).  Bizdeki nargile cafe dengi Nea Cafe leri kategoriye almıyorum bile…

Taverna ise bildiğiniz restoran; ev yemekleri de var, ızgara da. Eğer deniz ağırlıklı yiyecekseniz, Psarotaverna tercih edin; bu tabelayı genelde deniz ürünlerinde uzmanlaşan mekanlar koyuyor.

Mekanların temizliği ise bir kriter bile değil; hepsi son derece temiz. Bugüne kadar hiçbir restoranda bu hususta bir şikayetimiz olmadı.

Ne yiyelim konusu tamamen tercihinize kalmış. Bizim asla boş geçmediklerimiz; horta, kalamar, ahtapot, kuzu pirzola, varsa scoumbri, sardalya ızgara, güneyde kılıç, bazı adalarda oğlak. Ama bunları mutfak konusunda işleyelim, yoksa bu yazı bitmez : ) .

Afiyet Olsun!  Kali Orexi !

Therma Taverna (Samothraki)
To Platani Taverna (Therma- Samothraki)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir