Floransa Ponte vecchio

Floransa ve Toscana seyahati

Floransa ve Toscana için pratik bilgiler

Toscana floransa meydan
Piazza di San Firenze

İtalya’nın Toscana bölgesi ve Floransa’da görülecek ve yapılacak o kadar çok şey var ki, bunların tümünü bir yazıya ve tek bir seyahate sığdırmak olanaksız; zaten bu nedenle bir gelen bir daha geliyor. Ben de bu yazıda, geçmiş bütün seyahatlerimizden esinlenerek Toscana ziyaretini organize etmenize yardımcı olacak bilgileri derlemek istedim. İlk gidişimiz (2006) ve sonuncusu (2019) arasında öyle bir değişim var ki, özellikle kalabalık nedeni ile Floransa’da iyi planlanmayan bir seyahat hüsrana dönebilir.

Öncelikle “Nasıl gidilir?” konusu mühim. Floransa havaalanı uluslararası, ama ne yazık ki Türkiye’den direkt uçuş yok. Bunun için en yakın nokta şu an Bologna. (THY Pisa’ya da uçuyordu, ama artık uçmuyor-2019-).  Milano ve Roma’yı da kullandık geçmişte, ama bunlar araçla ve yoğun trafikle 3 saat mesafedeler; oysa Bologna Floransa arası 1 saat 15 dakika.

Biz genelde alandan araç kiralamayı tercih ediyoruz, ama siz sadece Floransa’ya gidecekseniz, araba yerine treni kullanabilirsiniz. Havaalanından tren istasyonuna otobüsler 35 dk ve 6Eur, sonrasında hızlı tren 20Eur ve 40 dakika sürüyor. Yani süre aynı sayılır, gidiş dönüş toplamda biraz tasarruf da edebilirsiniz, ama bu sadece şehir içinde kalıyorsanız geçerli. Şayet Toscana kırsalını gezecek veya diğer şehirlere uğrayacaksanız, ya da 4 kişi iseniz düşünmeyin bile, kiralayın geçin, valizlerle indi bindi sefaletine değmez.

Ammaaa, araç kiralayınca iş bitti, dünyanın kralı benim moduna girmeyin. Eğer booking den aldığınız odanın ücretsiz park yeri yoksa, Floransa’da otoparklar günlük 25-40 Eur arası, şaka değil, arabaya da bir oda tutmuş gibi neredeyse.  Umuma açık park yeri de var, ama yer bulsanız bile anında iki siyahi vatandaş peyda olup kahya moduna girince canınız sıkılıyor.

Floransa Ponte vecchio
Ponte Vecchio

Diğer bir problem ise, Floransa şehir merkezinde trafik sadece yerellere açık. Örneğin, çok gezilen Ponte Vecchio’ya kadar araba ile gidebilirsiniz, ama muhtemelen ceza yersiniz. Bunun için surların dışında kalmaya, ya da iyi bir harita edinmeye özen gösterin. Gmaps veya navigasyonlar sıkıntı yaratabilir. Tabelalara da bakabilirsiniz. Girişinde “Accesso….” yazan yollardan uzak durun.

Şimdi, iyi de arabayı niye kiralattın diyorsunuz ? İnce organizasyon yaparsanız sorun yok. Eğer tesisinizi T1, T2 tramvay hatlarına yakın seçerseniz arabayı otelde bırakıp tramvay ile 15-30 dk. da şehre inebilirsiniz. Dönüş de aynı şekilde. Tek yön 1,5 Eur’luk bilet, istasyon otomatlarında var. Yahut surların dışında bir yere (örnek olarak bu bölge benim tercihim), ya da ücretli parka (mesela buraya) bırakabilirsiniz (saati 3 Eur). Ama her durumda Floransa artık yürümeyi sevmeyenlerin gezeceği bir yer değil.

Müze meselesi:

Rönesans tarihinin en zengin kentinde, belki Roma’dan da fazla bir müze bolluğu var. Açık oldukları saatlerde hepsinin önünde de muhteşem bir insan kalabalığı. Öncelikle, bizdeki müze kart benzeri bir Floransa kartı var,  85 Eur karşılığında her müzeye tek giriş (3 gün boyunca) hakkı veriyor. Şahsi düşüncem, eğer sanat tarihçisi değilseniz, çok faydalı olmadığı şeklinde. Nedeni şu: zaten akıllı bir çift 3 günde kentteki 70 müzeyi gezmez (Ayaklar su toplar, strese bağlı vıdı vıdı olur, hır çıkar vs.). Gezme azmi olsa bile yorgunluk çöker, meydandaki cafelerde şarap molası cazip gelebilir, yani para boşa gidebilir. O yüzden biletleri internetten teker teker almak daha faydalı.

Floransa bargello müzesi
Bargello heykel müzesi

Fiyat avantajı sağlamıyor, ama web bilet kuyruğu 2/3 oranında daha kısa. Bu arada Uffizi müze girişi 20Eur, diğerleri 16-12-8 şeklinde gidiyor. Sizin için olmazsa olmaz müzeleri bir kenara yazıp, maliyetleri 85eur ile kıyaslayın. Bir de özellikle Floransa’da müze veya eser gezme niyetiniz varsa böyle bir seyahati, kitlesel turist istilası tarihleri dışına planlayın: Mart ve öncesi , Kasım ve sonrası gibi. Tabii ki güneşiniz az olacak, ama müzede kuyruk ve vıyır insan olmaması güneşten daha önemli.

Floransa duomo katedrali
Duomo ve çan kulesi kuyruğu

Floransa’da nerede kalınır?

Demin ipuçlarını verdim aslında, biraz daha genelleyelim yine de. Eski şehrin içi arabalı geldiyseniz çok anlamlı değil, trenle geldiyseniz olabilir, bu durumda, doğu tarafında, Ponte Vecchio civarında kalmanızı öneririm. Ama Floransa’nın bahar aylarında asıl güzelliği kırsalındadır. Üstelik tüm gün şehrin kalabalığı ile yıpranmışken, bahçeli bir villada sessiz uyuyup, kuş sesleri ile kalkmanın tarifi yok. Bu tipte yerler bakacaksanız Fiesole tarafını tavsiye etmem, çok yokuşlu, yürümek için uygun değil. Scandicci ve Arcetri mahalleleri bu açıdan daha iyi.

Toscana kırsalı ve diğer şehirler

Bu kadar yol gelmişken, etrafa da bir göz atmanızı tavsiye ederim. Şehirlerin tamamı ortaçağ mimarisini korumakla birlikte en güzelleri büyüklük sırasına göre,  Siena, San Gimignano, Radda , Castellina in Chianti ve Monteriggioni. Bunların tümünün Floransa’ya uzaklığı bir saat, yollar da gayet güzel ve muhteşem manzaralı.

Toscana San Giminiano
San Gimignano
San Giminiano sokakları
ve sokakları

Ama hırs yapmayın, tamamını hızlı bir şekilde ancak 3 günde gezebilirsiniz. Dolayısı ile kısa seyahatlerde önceliklerinizi iyi belirlemeniz gerekli. Zaten bence meydanda oturup bir kahve ya da dondurma molası verip, gelen geçene bakmadan çok bir anlamı yok itiş kakış gezmenin. Hepsi 13-16 yy. arasında tarihlenen bu şehirlerden, Siena‘nın, eskiden at arabası yarışlarının yapıldığı muhteşem bir meydanı var. Nefesiniz varsa, manzarası için Katedralin çan kulesine de çıkabilirsiniz.

Siena Meydanı

San Giminiano daha sevimli, küçük bir film seti gibi. Castellina ve Radda bağcılık merkezi olma geleneğini halen sürdürüyorlar. Monteriggioni ise tam bir minyatür kale, içinde hepi topu 20 ev yoktur.

Toscana Monteriggioni
Monteriggioni

Her birinde aracı yine surların dışına bırakıp yürüyorsunuz. Monteriggioni hariç tümünde öğle yemekleri için mükemmel yerler var. Bu arada önemli bir tüyo da, restoranda yiyecekseniz en geç 14:00 gibi masada olmanız, bir saat sonra müşterileri kapıdan çevirmeye başlıyorlar, servis kapanıyor.

Sonuç olarak 4 günlük bir seyahatte en az 1 gece bu şehirlerden birinde kalmanızı tavsiye ederim. Biz hiç yapmadık, ama başka bir fikir de Floransa etrafındaki kırsalı ve üzüm bağlarını bisikletle gezmek.

Toskana’da şarap mevzusu

Eğer kırsaldaki şehirleri geziyorsanız ve bağ havasını soluduysanız mutlaka bir şarap turu da yapmalısınız. Toscana’da birçok coğrafi şarap bölgesi olmakla birlikte, yukarıdaki şehirlerin çoğu Chianti kesiminde. Şarap turu üreticiye göre değişse de, bağda gezinti, mahzen ve üretim tesislerine ziyaret, tadım ve mağaza aşamalarından oluşuyor ve 1,5 saat kadar sürüyor. Yemeksiz olanlar, üç kadeh tadımı ile birlikte 20Eur civarında. Bunun yanında, üreticilerde herhangi bir tura katılmadan, ücreti karşılığında (5 Eur ve üzeri) bir kadehi direkt olarak tatmanız mümkün. Tavsiyem, üreticilere yakın bir yerde (ki birçoğunun kendi tesisi var) konaklayıp, arabayı dert etmeden, şarapla daha rahat haşır neşir olmak. Toscana şarapları

Gün sonunda alışveriş şartı yok, zaten aldığınız hizmetin karşılığını ödüyorsunuz. Son olarak şu bilgiyi de verelim, Chianti de kategori DOC, DOCG ve Super-Tuscan olarak gidiyor. İçtiğiniz gövdesiz masa şarabı bu kategorilerin en altında. İyi bir DOC veya DOCG, şarapseverleri çok rahat keser. Bunların Gran Riserva sınıfını raflarda bulsanız bile 10-12 yaşından önce açmak soykırımdır, almışken pahalısından alayım demeyin, hemen tüketmek için Riserva ve altını alın ki Riserva bile 5-7 sene beklemelidir. Super-Tuscan lar ise sınırlı şişe üretim vs bahanesiyle 25Eur’luk şaraba 200Eur etiket koymak için icad edilmiş bana göre, paranız çoksa bilemem tabii. COOP market zinciri Toscana menşeli bir kooperatiftir, yerel ürünler satar, zengin bir ürün seçkisini burada da bulabilir ve fiyat kıyaslaması yapabilirsiniz (Biz peynirleri de hep buradan alıyoruz).

Alışveriş yapmayacak mıyız ?

2005 -6 larda bu işin müdavimi olarak söylüyorum ki, bugün net ”hayır”. Yoksa Prada, The Mall (ki Gucci, Armani, Zegna vs birçok markayı barındırır)  D&G fabrika outletleri birbirine çok yakın ve mağazalar da çok güzel, ama Çinli , Rus vs. kalabalıktan huzur yok. Çekirge gibi herşeye üşüşme modundalar.

Toscana mall outlet
Toscana The Mall…

Yine de adreslere navigasyon için tıklayabilirsiniz, gerisi size kalmış. Fiyatlar şehir mağazalarından daha ucuz tabii, ama biz Türklerin kur dezavantajı büyük. Bu faaliyet, girdisi çıktısıyla tam bir gününüzü da alır ayrıca.

Bistecca Fiorentina mevzusu

Doğrudur, buraya kadar gelmişken bu malzemeyi yemeden dönmemek lazım. Üzülerek söylemeliyim ki, eskiden iki kişilik dediğinizde makul bir miktarda gelen bu et, turizmin getirdiği popülerlikle artık 1,2 kg gibi bir ağırlığın altında sipariş edilemiyor.Toscana bistecca fiorentina

Yani restoranda Bistecca istendiğinde adamlar ellerini ovuşturmaya başlıyor, çünkü kilosu 70Eur dan işlem görüyor :).  Benim gibi, “yılmam ille de yiyecem!” modundaysanız, yanında sebze harici başka bir sipariş vermemenizi, veya öğlen ya da akşam en erken servisi alıp yemenizi tavsiye ederim. Zira Osmanlı torunu olmak, iştah vs fayda etmiyor, yemekten sonra yürüyen kurbağa haline geliyorsunuz. (Dört günlük Toscana seyahatinde ikişer kilo aldık).

Bu malzeme en iyi nerede yenir? İki cevap var, biri bu işin ilk mabedi “IL Latini” , diğeri “Antico Ristoro di Campi”. İkisine de rezervasyon şart.

Umarım bu bilgilerin seyahat planınıza bir faydası olur.

 

Keyifli Seyahatler!

5 thoughts to “Floransa ve Toscana seyahati”

 1. Çok güzel bilgilendirme yapılmış… Özelle araba, otopark ve otel seçiminde… Araba için uygun mevsimin bahar ayı olması gibi zamanlama bilgileride çok isabetli… Müze giriş bilgileri ve seçim mantığı çok faydalı olmuş… Ben şehir içinde kalmak isterim… Merakım şu :otel veya şehir içi acdntalar varmı bu turlar için… Siena trenle olabilir. Ama gimiano arabası nasıl gidilir… Çokkkk teşekkürler. Çok çok faydalı oldu…

  1. Cem dedi ki:

   Desteğiniz için teşekkür ederiz Aysel Hanım,
   Günlük turlar için birçok acentayı özellikle Santa Novella ana tren garı etrafında bulabilirsiniz. Otel lobilerine de birçok reklam bırakıyorlar. Biz hep kendimiz gittik. San Gimignano için tren, Foransa dan, Poggibonsi istasyonuna kadar var, oradan otobüse binmelisiniz (20 dk kadar sürer yolculuk).

 2. Küçük Dünya Yaprak dedi ki:

  Güzel bir derleme olmuş. Kaleminize sağlık. Floransa çok özel bir şehir. Yazınızla özlettiniz.
  Sevgiler

 3. Pınar Elmas dedi ki:

  Harika. Gitmiştim, bu bilgilerle tekrar gitmek istedim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir