Simos mavisi

Elafonisos Adası

Peleponnes seyahatimizi planlarken, değişik kaynaklarda okuduk bu adacığı. Dillere destan, masmavi bir plaj fotoğraflarda fethetti gönlümüzü. Gitmeye karar verdik biz de. Elafonissos bir ada, ama kıyıya o kadar yakın ki, su biraz daha sığ olsa yürüyerek geçilebilir izlenimi yaratıyor. Zaten adaya çalışan feribotlar da, çıkartma gemisinden bozma, sığ suda problem yaratmayacak cinsten. Daha adanın karşı kıyısındaki Pounta limanında iken suyun mavisi büyülüyor insanı; bir an evvel yüzme isteği yaratıyor.

Bu arada, antik çağda, ada ile liman arası bağlı imiş; sonradan sular altında kalmış. Suyun altında kalan kısımda, dünyanın en eski batık şehirlerinden biri var: Pavlopetri (M.Ö.3000).

Elafonisos’a nasıl gidilir ?

Adaya, Neapoli şehrinden de geçiş var,ama esas bağlantı Pounta limanından. Karşılıklı feribotlar her yarım saatte bir çalışıyor, araçlı geçiş ücreti 12Eur. Atina- Pounta arası 350km. Otoyollar olmasına rağmen 4 saatlik mesafe.

Elafonisos şehir
Elafonisos şehir

Akdeniz’in incisi: Simos plajı

Ada son derece sempatik; ağırlıklı olarak gelişimini yerli turistten sağlamış. En önemli çekim merkezi; Simos plajı. Elafonissos şehrini doğu ucundan, limanın solundan terk edince 3km. mesafede.

Elafonisos Simos plaji yolu
Simos plaji yolu

Yol üzerinde birçok otopark ve yönlendirme oku göreceksiniz, buralara girmeyin. Arabayı bırakmak için en uygun nokta asfalt yolun bittiği yer. Bir yarımada tarafından ikiye bölünen bu kumsalın her iki tarafında da organize plaj (şemsiye ve şezlong) var. Ücretli tabii ki;6 Euro. Bizim yaptığımız gibi kendi şemsiye veya gölgeliğinizi de götürebilirsiniz.

Simos mavisi
Simos mavisi

Plaj hakkında söylenebilecek tek olumsuzluk, karın doyurmak için tam teşekkülü bir taverna olmayışı. Bu yüzden, ya yiyeceğinizi yanınızda getirecek ya da buradaki yazlık cafe-barlardan sandviç türü atıştırmalıklarla geçiştireceksiniz. Şehir, plaja yakın mesafede olduğundan karnınızı doyurmaya Elafonissos’a da gidebilirsiniz, biz öyle yaptık.

Büyük plaj kesinlikle görmeye değer, ama eğer sakinlik istiyorsanız, yolda önünden geçeceğiniz Mikro Simos plajını da tercih edebilirsiniz. Suyun rengi aynı, sadece çok daha küçük ve sakin.

Elafonisos Mikro Simos
Mikro Simos plajı
Psaromatis rooms
Psaromatis rooms

Konaklama:

Elafonissos’da kalınabilecek biçok tesis var, biz Psaromatisde kaldık.Tesisin Peleponnes yarımadası ve deniz manzarası bizi büyüledi. Aynı zamanda gürültüden uzak ve akşam yemekleri için merkeze yürüme mesafesinde. Sahibi Stefanos da son derece yardımsever.

 

Merkez ise; onlarca kafeterya, restoran, küçük dükkanlar ve kilise adacığı ile akşamları çok keyifli yürüyüşler yapılabilecek cıvıl cıvıl bir mekan. Herkes sahil yolunda volta atıyor (Yunanistan’da ‘volta’ akşamları yapılan gezinti anlamında kullanılıyor ve yerel kültürün bir parçası).

Elafonisos gece
Elafonisos gece

Sadece bir gece kaldığımızdan, yemek için deniz kıyısında, kumlar üzerinde bir Gyros restoranını seçtik. Adını not almadık ama kumlar üzerine masa atmış bir tek Gyroscu var; feribot limanı tarafında değil ters tarafta. Öğlen ise, plajdan gelirken feribotların karşısına düşen, O Ntagiantas Taverna’da yedik.  Ahtapot ızgara için bu restoranı kesinlikle tavsiye ederiz. Bununla birlikte, bir evvelki gece yürüyüşümüzden birçok taverna da aklımızda kaldı. (Restoran seçimi kriterlerimiz burada)

Özet olarak, bu kısa zamanda Elafonissos adasına doyamadık. Peleponnes turumuzda daha görülecek çok yer olduğu için, tekrar gelme sözü vererek ayrılmak zorunda kaldık. Eğer yolunuz düşerse bizim yaptığımız hatayı yapmayın. Günübirlik kesinlikle düşünmeyin, mümkünse en az iki gece planlayın. Ada buna kesinlikle değer.

Elafonisos adası
Tekrar görüşmek üzere

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir