Levanto- Bonnasola-Framura bisiklet yolu

İtalyan Rivierası’nda kısacık mutluluk: Levanto-Framura bisiklet gezisi

Levanto-Bonassola-Framura
Süre: Gidiş-dönüş 12 km, yaklaşık 1 saat (duraksız)

Liguria bölgesindeki Cinqueterre şehirlerinin başlı başına birer cazibe merkezi olduğunu biliyoruz. Doğaya yakın olmayı sevenler içinse bu şehirleri bağlayan trekking yollarını yürümek gezinin olmazsa olmazı, ancak bölge bu beş şehirden ibaret değil ve yürüyüş haricinde yapılabilecek başka bir aktivite daha var: bisiklet turu yapmak. Civarda birçok küçük köy ve sahilde Levanto’nun kuzeyinde görülmeye değer şehirler var.

Levanto, bisiklet kiraladığımız dükkan

Duyduğumuz kadarıyla araba yollarını ve dağ yollarını kullanarak buraları turlayan profesyonel bisikletçilerin sayısı oldukça fazlaymış. Bizim uzmanlık alanımız yürüyüş olduğu için bu işe hiç girmeyelim dedik :), onun yerine Levanto‘dan Framura’ya uzanan 6 km boyunca, İtalya kıyılarında bisikletle gezmenin şöyle bir tadına baktık.

Art arda uzanan tüneller

 

 

Tatilin son günü, pırıl pırıl güneşli bir havada Levanto’dan kiraladığımız bisikletlerle gerçekleştirdiğimiz bu geziyi yapmak için profesyonel bisikletçi olmaya gerek yok. Sahil yolunu takip eden dümdüz, asfalt yol 2010 senesinde açılmış, gidiş-geliş çift yönlü, sadece bisikletliler ve yayalar için yapılmış, araba girişi yasak. Eski tren yolundan bozma bir yol olduğu için yer yer oldukça uzun tünellere giriyorsunuz. Özellikle Bonnasola’dan sonra Framura’ya kadar ucu gözükmeyen uzun tüneller çıkıyor karşınıza. Kapalı alan fobiniz var ise bu tüneller sizi basabilir.

 

Her bir tünel çıkışında uçsuz bucaksız masmavi deniz, kayalara çarpan dev dalgalar, denizin üstünde uçan martılar giriyor kareye, yeniden bir tünele girinceye kadarki kısacık sürede nane ferahlığı gibi doluyor içinize.

 

Nane ferahlığı! 🙂
Yol üstünde manzara balkonu

Levanto’dan yola çıkıp kuzeye doğru gitmeye başladığınızda yaklaşık 15 dakika sonra Bonassola’ya varıyorsunuz. Upuzun plajıyla, sakin ve huzurlu havasıyla Levanto’nun küçük kardeşi diyebiliriz buraya. Şehirde güzel restoranlar olduğunu duyduk; öğle yemeği saatine denk geldiyseniz yemek için burada mola verebilir ya da plajda zaman geçirip, denize girebilirsiniz. Biz kısaca turlayıp, bir sonraki ve bu parkurdaki son durak olan Framura’ya devam ettik. Buraya vardığınızda ise sizi bir balıkçı barınağı karşılıyor.

 

 

 

Sol tarafınız deniz, sağ tarafınız Framura tren istasyonu. Şehir tren yolunun öbür tarafında, yokuş tepesinde konumlandığı için buraya bisikletle çıkmak mümkün değil; isterseniz bisikletinizi tren istasyonunda bırakıp şehre çıkabilirsiniz. Barınağa varır varmaz burada bağlı onlarca bisikletten de durumu anlıyorsunuz zaten. Biz şehre çıkmadık; biraz dinlenirken manzarayı hafızamıza kaydedip dönüşe geçtik. Barınakta bir de kafeterya olduğunu duyduk. Biraz zaman geçirmek, dinlenmek için burayı da arayabilirsiniz.

Tünelde bir balıkçı

Sonuç olarak, cüzi bir parayla kiralanan bisikletle yapılan bu yarım günlük gezi, şayet vaktiniz varsa kesinlikle yapılmaya değer. Hem manzaralar, hem bisiklet yolunun eski bir tren yolundan dönüştürülmüş olması ve yüzlerce kez tren geçmiş tünellerden bisikletle geçmek bu tura özel bir anlam katıyor.

Keyifli geziler!

Cinque Terre yazısına dön…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir