Hora kafeterya

Kuzey Ege’nin az bilinen adası: Samothraki (Semadirek)

Yunan adaları içinde en özgün, en sakin adalardan biridir Semadirek. Bize göre ruhunu eski bir volkan olan yüksek dağından (1620mt.), yeşilliği ve doğasından, seyrek nüfusun getirdiği hüzünden alıyor. Ulaşımın zor olması sebebiyle turizmden diğer adalar kadar nasibini alamamış; belki de bu nedenle hak ettiğini bulamamış, doğal güzellikler ile dolu bir yer. Plajları, Ege Denizi standartlarına göre muhteşem değil, ama botanik bahçesi gibi ormanları ve iki şelalesi var ki sırf bunlar için gitmeye değer; özellikle yaz başında.

Gria Vathra orman
Gria Vathra orman

Samothraki, konumundan ötürü çok yerli turist almıyor. Yunanistan harici diğer Balkan ülkelerinden gelen turist sayısı daha fazla. Ada 2000’li yılların başında, biraz da tekno müzik festivalleri nedeni ile uyuşturucu ticareti için önemli bir üs haline gelmiş, fakat yakın zamanda Yunan hükümetinin etkili mücadelesi konuyu törpülemiş.

Samothraki Chora'da bir kafeterya
Samothraki Chora’da bir kafeterya

Nasıl Gidilir?

Samothraki’ye gitmenin tek yolu var: Dedeağaç’tan feribot. Dedeağaç ise İstanbul’a 300km mesafede. Gümrüklerdeki zaman kaybı hariç yol 3 saat sürüyor. Yunanistan tarafında, sınırdan sonra hiç trafik yok. Bizim taraf ise bildiğiniz Tekirdağ yolu, sonra Keşan, sonra İpsala. Türk tarafında dikkat etmeniz gereken şey, gümrüğe varış saatiniz. Eğer Cuma akşamı bu yolu yapmaya kalkarsanız, tüm Marmara havzasının hafta sonu tatil trafiği ile şahane bir kabus yaşarsınız. Aynı şey, dönüşü Pazar akşamına getirirseniz de geçerli. Bayram zamanları da aynı sıkıntı yaşanıyor. Planlamanın bu kısmına dikkat edin! Muhtemelen kendi aracınızla gideceğiniz Dedeağaç’tan (Alexandropouli) Semadirek’e tek bir feribot şirketi çalışıyor. Günde 1-2 sefer var, saatlerini ve ücretleri www.saos.grden kontrol edebilirsiniz. Geceden varıp sabah feribotu ile geçiyorsanız bu yazının Dedeağaç kısmını da okuyun.

Kamariotissa limanı
Samothraki Kamariotissa limanı

Geçiş ücreti, diğer Yunan adaları ile kıyaslandığında oldukça pahalı (tekel durumu), ama Dedeağaç’ta park yerleri de öyle. Yani tezgah güzel!  Arabanızla da gitseniz, arabayı bırakıp karşıda da kiralasanız bir ton para ödeyeceksiniz :). ”Ben de gitmem o zaman arkadaş!” demeyin, ada çok güzel. Bu arada, Semadirek’te gezmek için araç şart. Dolayısı ile ya arabanızla geçmeniz, ya da inince kiralamanız gerekli. Aracınız motosiklet, hatta bisiklet bile olur.

Nerede kalmalı ?

Üç seçenek var: Kamariotissa (feribotun yanaştığı yer), Chora (dağ köyü ve idari merkez) ve Therma (kaplıca merkezi, orman içinde ve şelalelere yakın). Bizce Therma en doğru seçim. Hem plaja, hem doğal güzelliklere yakınlığı ile konumu iyi.

Samothraki Therma Tasoula Parselia
Tasoula Parselia Studio

Therma olmazsa, Chora da olur. Zaten gezmek için hepsine gideceksiniz. Bu arada bu merkezlerdeki tüm konaklama tesisleri temiz pansiyon statüsünde, yani 4-5 yıldız bulma şansınız yok. Biz Therma’da Tasoula Parselia Studiosda kaldık; ağaçlar içindeki konumu ile mükemmeldi.

Nereleri gezmeli ?

Therma’da kalırsanız, 20 dakikalık yürüme mesafesindeki Gria Vathra şelalesine gidin. Arabayla da gidebilirsiniz. Her iki şekilde de karşınıza bir restoranın olduğu yol ayrımı (çatal) çıkacak. Soldan devam ederseniz otoparka ulaşırsınız.  Buradan su yolunu takip edin. Zaman zaman küçük göletlerden geçip dik, ama zor olmayan bir kaya tırmanışı yapmanız gerekecek.

Samotraki şelale tırmanışı
Şelale yolunda kayalar

Ayakkabı konusuna bir parantez açalım; bence bu geziyi terlikle yapmayın! Islak geçişlerde bağcıklarından boynunuza asabileceğiniz spor ayakkabı uygun. Mayo şart. Göletler ve şelale mükemmel. “Tühh, keşke alsaydım!” deyip saç baş yolmayın.

Tırmanıştan sonra birinci küçük şelaleye varacaksınız. Sadece bu kadarını bile yapsanız çok güzel, ama devamı da var. Şelalenin solundaki ağacın yanından, buraya kadar olandan çok daha zor bir tırmanışla ikinci seviye göl ve şelaleye geleceksiniz ki, hem bu göl, hem şelale ilkinden çok daha büyük. Becerip de geçebilirseniz emeklerinize değecek, emin olun!

 

Şimdii, yukarıdaki yol ayrımından sağa giderseniz, bu şelalenin yukarıdan göründüğü bir açıya çıkıyorsunuz, ama buradan inişi denemedik; başınıza ne gelir bilemem. Keşfederseniz bize de yazın lütfen.

Şunu da tekrar belirtelim; küçük göletlerden sonraki kısım zor, fizik kondisyonunuza ve ekibinize güvenmeniz gerekli (tayfa mızmız ise çıkış sıkıntı olur :)).

Therma’ nın kendisi çok hoş bir mekan. Ağaç gölgesinde oturup kitap okuyabileceğiniz bir sürü kafe ve restoran var. Meydanın sağındaki büyük bina, volkanik su çıkan termal tesis. Girişi ücretli ve saat 17:00’ye kadar açık. Kadın, erkek ayrı girilen havuzları var. Üryan giriliyor, çünkü sülfürlü su, mayo vs. yi berbat ediyormuş. Suyun bir sürü şeye iyi geldiği rivayet ediliyor. Neyimize yaradı bilmem ama biz oğlumla birlikte girdik, ikimize de ağır bir yorgunluk çöktü, o akşam beton gibi uyuduk 🙂

Civarda araçla bir noktaya kadar gidilebilecek Fonias şelalesi de var; o da Gria Vathra kadar güzel. Bir de Therma’dan yokuş aşağı yürüyerek indiğiniz  beach club var (Saoki beach bar); güzel Lounge ve Rock müzik çalıyor. Gündüz deniz, akşam biralanmak için güzel. Bazı geceler DJ partiler de düzenliyorlar, millet akıyor. Kamariotissa’dan Fonias’ a kadar olan sahil yolu düz, zaman zaman ağaç gölgeli bir yol. Bisikletle de rahat kat edilebilir.

Chora ise oldukça sempatik bir dağ kasabası. Kış nüfusu pek azmış. Park yerinden yürüyerek çıkılan bir ana caddesi, bu cadde üzerinde oldukça özgün mallar satan dükkanlar ve dondurması ile ünlü bir pastanesi var.

Hora'da Frappe molası!
Hora’da Frappe molası!
Hora'daki favori mağazamız!
Hora’daki favori mağazamız!

Buraya iki yoldan ulaşılıyor: Kamariotissa istikametinden gelip, meydana arabayı park edip, caddeye yürürseniz, muhakkak caddenin sonuna dek, kaleye kadar yürüyün, küçük bir kafeteryaya (Kafe Pirgos) ulaşacaksınız (olmadı bağlantıyı tıklayıp kendinizi Maps e bırakın). Paleopoli’ den gelir de, Chora’ya varmadan 1 km. evvel soldaki yokuşa girerseniz, direkt kafeye çıkarsınız. Burada bir frape içmeden dönmeyin, manzara, ortam mükemmel.

Kamariotissa’ nın tek esprisi, akşam restoran seçeneğinin daha fazla olması. Örneğin adadaki tek pizzacı burada. (Yunanistan’da pizza niye yenir bilmem ama!) Aynı zamanda, akşamları iki de insan göreyim derseniz, sahilinde volta atabilirsiniz.

Nerede yemeli ?

Diğer adalara göre deniz mahsulü Semadirek’te daha az tüketiliyor. Oğlak ve keçi mutfakta baş roldeler. Bizim için adaya imza atan restoranlar şunlar oldu:

O Vrachos Taverna
O Vrachos Taverna

O Vrachos: Burası bir et mabedi. Bizdeki kuzu fırın misali ateşte dönen bir keçi her daim mevcut. Akşamları canlı müzik de olabiliyor. Adalıların fazlaca rağbet ettiği bir yer. Kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde, Kamariotissa’nın kuzeydoğusunda; arabalı gitmek şart.

To Platani Taverna
Paraseisos Taverna

 

 

 

Paradeisos: Therma’daki en sempatik restoran. Hergün farklı türde ev yemekleri çıkıyor. Özellikle yahni türü fırın ürünleri mükemmel. Meydan kahvesinden yukarı çıkarken sağda çınarın altı.

O Psaras: Burası da, yukarıdakilerin tersine ağırlıklı deniz ürünleri bulabileceğiniz, gölge içinde bir mekan. Therma – Kamariotissa arasında, Paleopoli civarında, yol üzerinde.

 

Rehber kitaplarda çokça bahsi geçen Akrogiali’ye gitmedik. Bir numara olan Taverna Karydies ise bizi hiç açmadı. Fasulyesi meşhurmuş, ama o kadar yola değecek bir yanı yok. Yediğimiz diğer yerlerde de yazıya girecek bir ekstra özellik bulamadık.

Bu arada ilk Yunan seyahatiniz olacaksa ‘Sofra adabı ve ‘Nerede yemeli’ yazılarına da göz gezdirmeniz faydalı olur (Yunan yeme içme kültürü, ve mekan seçimi konusunda ipuçları bulabilirsiniz).

Sonuç olarak Samothraki, (Semadirek) kendine münhasır bir Yunan adası. Kesinlikle diğer adalardan çok farklı. Doğa seviyorsanız muhakkak görülmesi gereken keyifli ve huzurlu bir ada.

İyi Tatiller 🙂

 

 

3 thoughts to “Kuzey Ege’nin az bilinen adası: Samothraki (Semadirek)”

 1. Nihal Artar dedi ki:

  Laf ebeliği yapmadan gayet yararlı bilgiler vermişsiniz. Teşekkür ederim.

  1. Demet dedi ki:

   Biz teşekkür ederiz yorumunuz için. Sevgiler.

 2. Sona Küçükyan dedi ki:

  Önümüzdeki ay gitmeye heveslendik deniz mevsimini kaçırmadan. Verdiğiniz bilgiler çok makbule geçti. Elimizle koymuş gibi bulup gezeriz artık. Feribot tarifesini bulamadım gerçi, sanırım biraz daha uğraşmalıyım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir